Telekvásárlási szempontok II. - Adottságok vizsgálata
A vaszati szerint pozitív adottságú telek kiválasztása nem egyszerű folyamat. Egyáltalán nem a látványra helyezi a hangsúlyt, sokkal inkább a földrajzi és az épített környezetre, valamint az energiákra.
Figyelembe kell venni egy telek vizsgálatakor a meglévő földrajzi tényezőket:
a hegyeket, a telek lejtését, az erdőt, a vizeket. Ezek megléte lehet szerencsés vagy éppen hátrányos, függően az adott égtájtól.
A teremtett, épített tényezőket sem lehet figyelmen kívül hagyni. Nem szerencsés a közelünkben egy szomszédos temető, egy templom, egy kórház, egy adó- vagy átjátszó torony, esetleg szeméttelep. A pozitív energiák megtartása érdekében a különböző kedvezőtlen hatású helyektől tartandó távolság eltérő, függ annak típusától.
A telek kiválasztásakor szempont még az utca és a bejárat elhelyezkedése, illetve a telek formája, mérete és aránya is. Ezek jól láthatóak a helyszínrajzon, ezért hasznos azt beszerezni. Vásárlás előtt az önkormányzatnál is érdemes érdeklődni a helyi előírásokról, mert fontos tudni, hogy milyen építési övezetbe tartozik a kiszemelt telek. Így elkerülhetjük, hogy az elképzelt házunk esetleg „nem fér majd bele” az előírt kategóriába.
Egy kis kutatást is megér a környék múltja. Sok telekről derült ki utólag, hogy csata helyszíne volt, vagy éppen szeméttelepnek használták valamikor. Érdemes nappal és este is elmenni, figyelni a zajokra, a szagokra, széljárásra, stb. A szomszédokról sem feledkezzünk meg! Ismerkedjünk, beszélgessünk velük, nagyon sok információ birtokába juthatunk a kiszemelt telkünkkel kapcsolatosan.